Tablice manipulacyjne i manipulacyjno-sensoryczne

Wstęp: jakie zabawki dla dziecka wybrać?

Jakie zabawki kupić dziecku na prezent? Zabawki dla dzieci to nie lada wyzwanie – wybór jest ogromny, a rozeznanie się w tym, które zabawki wpłyną najlepiej na rozwój naszego dziecka, z pewnością nie jest łatwe.

Polecamy więc coś sprawdzonego – tablice manipulacyjne i manipulacyjno-sensoryczne. Ten typ zabawek to coś dla fanów minimalizmu – warto kupić jedną porządną rzecz, zamiast wydawać pieniądze na masę różnych zabawek, które tylko zalegają w pokoju.

Tablice manipulacyjne przeznaczone są już dla najmłodszych dzieci. Stymulują one rozwój dziecka i pobudzają jego ciekawość świata.

Czym są tablice manipulacyjne?

Tablice manipulacyjne stają się w ostatnim czasie bardzo modne. Często kupuje się je z okazji chrztu czy na roczek.

Tablice manipulacyjne to drewniane tablice, na których znajdują się przeróżne elementy: koła zębate, włączniki światła, zamek, rzep, spinner, drzwiczki, koraliki, zasuwki, lusterko, rura i wiaderko, sznurówki, labirynt oraz inne rzeczy.

Tablica manipulacyjno-sensoryczna dodatkowo zawiera różne panele sensoryczne, np. z kawą, z muszelkami, ze sznurem, z cekinami.

Tablica manipulacyjna doskonale wpływa na rozwój malucha. Dziecko może spędzić przy niej naprawdę długie godziny, ćwicząc się w przeróżnych zdolnościach manualnych i dosięgać do urządzeń, do których często nie ma prostego dostępu.

Tablice manipulacyjne są w pełni bezpieczne – firmy je produkujące kładą na to ogromny nacisk.

Tablice manipulacyjne wykonane są zgodnie z metodą Montessori. Zabawki w tej metodzie maja oddziaływać na różne zmysły dziecka i tym samym pobudzać jego rozwój najlepiej jak tylko się da. 

Podsumowanie

Tablica manipulacyjna sprawdzi się dla każdego ciekawskiego malucha. Taka tablica zarówno bawi, jak i uczy podstawowych czynności. 

Nie bez powodu takie tablice stają się coraz bardziej modne – coraz więcej rodziców przekonuje się do ich licznych pozytywnych właściwości. 

Takie tablice zazwyczaj nie są tanie, lecz może warto zainwestować w jedną porządną zabawkę, zamiast w wiele takich, które nie rozwijają w odpowiedni sposób zdolności dziecka?